Rozsivky

Rozsivky jsou jednobuněčné organismy, které žijí ve většině prostředích, kde je alespoň malé množství vody. Jejich ekologické nároky jsou v některých případech druhově specifické, a tak se využívají jako ekologický a tudíž i paleoekologický indikátor. Přestože bylo publikováno mnoho prací zabývajících se ekologií rozsivek a také jejich systémem, tak vztah mezi jednotlivými ekologickými indikátory a složením rozsivkových druhů není plně objasněn a bude předmět zájmu dalších studií. Díky účasti na 20. rozsivkovém symposiu jsem se dozvěděla ještě další dvě podoblasti rozsivkového výzkumu, které se budou v příštích několika letech pravděpodobně prudce rozvíjet – jsou to jednak analýzy genomů, a také nanotechnologické využití rozsivkových schránek.

Na Ústavu anorganické chemie AV ČR, v.v.i. jsem prováděla rozsivkovou analýzu zejména jezerních (Bajkalské a Aralské jezero), ale také říčních sedimentů (povodňové sedimenty řeky Moravy) s paleoekologickými interpretacemi v kombinaci s anorganickými analýzami (prvkové i fázové složení, stanovení kationové výmenné kapacity).

Na této webové stránce naleznete postupně více informací například o jednotlivých rozsivkových druzích a přípravě rozsivkových preparátů. Pro začátek tu mám článek o rozsivkových jménech.

Diatoms are unicellular organisms that lives in most of environments with some water content. Their ecological demands are in some cases specific, therefore they are widely used as ecological as well as paleoecological indicators. Although large number of diatom studies are focused to diatom ecology, diatom systematics (basis of the paleoecological, i.e. paleoclimatical studies) the relationship between diatom assemblage and ecological characteristic is not straightforward and further studying is needed. By parcipitating at 20. Diatom Symposium I have found that diatom science will extend to genetic studies and also nanotechnological usage.

In Institute of Inorganic Chemistry we produce diatom analysis mainly of lake (Baikal Lake, Aral Sea) but also riverine sediments (Morava floodplain basin) with paleoecological interpretations and combine this traditional method with inorganic analysis (determination of cation exchange capacity and both phase and chemical composition).

On this website You will find in a month more information about diatom species as well as diatom slide preparation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *