Znakování pro miminka

Znakování pro miminka je cesta jak se pomocí prstů dorozumět se svým nemluvícím potomkem. U nás lze navštívit kurz dvou systémů znakování anglický a český. Osobně si myslím, že je úplně jedno, jaký navštívíte kurz, nebo zda si akorát dáte dohromady informace z internetu. Důležité je Vaše rozhodnutí začít a hlavně vůle vytrvat!

Jak se učí

Naučit dítě znakovat je jednoduché, stačí opakovat znak při stejné činnosti, nebo u stejného obrázku, či slova. V případě, že chcete být ještě názornější, tak své ratolesti s pohybem nejprve pomůžete. Je dobré nejprve učit jen pár znaků a až si je dítě osvojí, tak přidávat postupně (např. jeden za den, či dva), rychlost učení je individuální.

Každý asi naučí své dítě pápá při pozdravu (zamávat) a prosím (spojené ruce). Naučit další znaky je jenom otázkou znakovací zásoby ordičů. Jste to tedy hlavně Vy, kteří se znaky potřebují naučit! Rozhodně nedoporučuji spoléhat jen na to, že si všechny znaky vymyslíte. Koupit si knihu, či shlédnout znakovací videa je minimální začátek. Vy se musíte znaky naučit, tak aby Vás jejich používání nijak nezdržovalo. Do začátku toho není moc, stačí cca 10 znaků, takže to určite zvládnete 🙂

Proč znakovat

Dítě se učí komunikovat v rámci jeho možností. Naučí se také, že komunikovat je užitečné a důležité a přitom si velmi podstatně rozvíjí jemnou motoriku.

Dítě získává sebedůvěru, má radost z každého dorozumění a později si i samo znaky vymýšlí, kombinuje a vytváří tak plnohodnotnou komunikaci. A to mnohem dříve než mu to umožní mluvidla.

U dětí je rozvoj řeči individuální. Někteří mluví již v roce, jiní až po třetím. Ta první skupina znakování využije maximálně jako doplněk pro těžce vyslovitelná slova. Ta druhá skupina dostne k dobru 2 roky hodnotné komunikace . Pokud u dítěte nepodporujete dorozumívání znaky, pak Vaše komunikace bude probíhat ukazováním prstem na tu věc, kterou chce, nebo kýváním hlavou při vyjmenovávání možností co čím myslí.

Díte se neučí žvatlat, jelikož není nuceno používat řeč dříve než je na to plně připraveno. Většinu učených slov začne vyslovovat hned správně.

Bude mluvit později?

Tuto otázku a obavu jsem slýchala velmi často. Dle mé zkušenosti dítě začne mluvit jakmile je na to připravené. Znám několik znakujících dětí a každé začalo mluvit jindy. Dítě upřednostní řeč před znakováním protože:

– při řeči nemusí být oční kontakt, tudíž se domluví i za roh, či na větší vzdálenost

– umí ji všichni ostatní, domluví se tedy s více lidma a dětma

– když mluví, tak může mít plné ruce nástrojů a hraček

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *