Řešené projekty

Řešené projekty jsou seřazeny chronologicky s nejaktuálnějšími nejvýš:

Datování a interpretace paleoklimatického záznamu ze sedimentu Aralského jezera z posledních 2000 let(KJB300320901).

2009

Hlavní řešitel: Anna Píšková (Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i.)

 Navrhovaný projekt navazuje na dosavadní podrobné analýzy paleoklimatického záznamu z vrtu z oblasti Aralského jezera, zahájené na našem pracovišti v roce 2006. Cílem projektu je urcení kolísání hladiny Aralského jezera v posledních 2000 letech a jejich prícin. Dosud nezodpovezená je otázka pomeru vlivu klimatických faktoru a intenzity zemedelského zavlažování na fluktuaci hladiny v minulosti. Materiál ze 430 cm dlouhého sedimentárního vrtu z roku 2004 byl získán díky spolupráci našeho pracovište s GeoForschungsZentrum Potsdam v Nemecku. Dosud byl tento materiál studován metodami NIR-Vis spektrálního skenování a chemickou analýzou solí a jílových

minerálu. K vytvorení komplexního detailního (rozlišení 3-5 let) paleoklimatického záznamu a ke správné interpretaci již hotových analýz je nezbytné provést nákladné radiouhlíkové datování a casove nárocnou analýzu fosilních rozsivek. Práve tyto procedury jsou hlavní náplní předkládaného projektu.

Vztahy mezi klimatem, antropogenní činností a erozí krajiny zaznamenané v přírodních archívech Strážnického Pomoraví (ČR) (IAAX00130801).

2008 – 2011

Hlavní řešitel: Jaroslav Kadlec (Geologický ústav AV ČR, v.v.i.), spoluřešitel: Tomáš Grygar (Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i.), PhD. student: Anna Píšková

Navrhovaný projekt je zaměřen na detailní záznam vodní a větrné eroze ve Strážnickém Pomoraví na dolním toku řeky Moravy v průběhu holocénu a zvláště během posledního tisíciletí. Hlavním cílem je odhadnout, do jaké míry byla eroze ovlivněna přírodními a antropogenními faktory v období pádu Velké Moravy, středověké kolonizace, a v současné době intenzivního zemědělského využívání krajiny. Erozní procesy, zaznamenané v povodňových a eolických sedimentech, budou rekonstruovány pomocí sedimentologických, geofyzikálních, mineralogických a geochemických metod a pylové analýzy, doplněných radiokarbonovým, dendrochronologickým a OSL datováním. Získané poznatky budou korelovány s historickými záznamy o využití krajiny a s historicko-klimatologickými údaji o extrémních vichřicích a povodňových událostech. Cílené interdisciplinární studium tohoto přírodního archívu, doplněné historickými údaji, umožní rekonstruovat vývoj klimatu ve střední Evropě v posledním tisíciletí.  

Paleoenviromentální záznam ve svrchnopaleozoických kontinentálních pánví Českého masivu (KJB307020601).

2006 – 2008

Hlavní řešitel: Richard Lojka (Česká geologická služba), spoluřešitel: Anna Píšková (Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i.)

Záměrem projektu je bližší charakterizace klimatických podmínek a jejich změn v průběhu mladšího paleozoika, tak jak jsou zaznamenány v kontinentálních pánvích Českého masivu. Hlavním cílem projektu je bližší identifikace klimatických podmínek a jejich změn na vybraných profilech. Na rozdíl od podobně zaměřených studií založených zejména na paleontologických metodách budou v projektu použity mineralogické metody schopné poskytnout spojitý proxy záznam s relativně vysokým časovým rozlišením: analýza jílových minerálů, minerálů Fe, stabilních izotopů O a C a organických látek. Detailně pak bude charakterizován průběh aridizace ve spodním permu, diagenetické přeměny jílových minerálů a korelace s katagenezí organických látek v sedimentárních horninách. Výsledky budou použity pro srovnávací modely tepelné historie svrchnopaleozoických kontinentálních panví ve vztahu k raně post-orogennímu vývoji Českeho masivu.

Projects are ordered by date with the most up to date at the top:

Dating and interpretation of palaeoclimatic record from Aral Sea sediments of the last 2000 years (KJB300320901).

2009

Coordinating recipient: Anna Píšková (Institute of Inorganic Chemistry AS CR, v.v.i.)

The proposal is a continuation of previous detailed analyses of palaeoclimatic records from a core from Aral Sea started in our workplace in 2006. The aim of the project is to estimate Aral Sea level fluctuations of last 2000 years and its causes. Unanswered question is about the ratio of influences of climatic forcing and irrigation activities on the past lake level changes. Material from 430-cm long sedimentary core obtained in 2002 was got due to collaboration with Up to now this material has been studied by NIR-Vis spectral scanning and chemical analysis of salts and clay minerals. To obtain a complex detailed palaeoclimatic record (resolution 3-5 years) and to achieve correct interpretation of already finished analyses, it is essential to perform economically demanding radiocarbon dating and time-demanding analysis of fossil diatoms. These two procedures are the main content of the proposal.

Interplay of climate, human impact, and land erosion recorded in the natural archives of Stráznické Pomoraví (Czech Republic) (IAAX00130801).

2008 – 2011

Coordinating recipient: Jaroslav Kadlec (Czech Geological Institute AS CR, v.v.i.), recipient: Tomáš Grygar (Institute of Inorganic Chemistry AS CR, v.v.i.), PhD. student: Anna Píšková

The proposed project is focused on a detailed record of waterborne and aeolian erosions in Strážnické Pomoraví on the lower reach of Morava River in the Holocene, in particular in the last millennium. The main aim is to estimate how the erosion was affected by natural and anthropogenic factors during the fall of the Great Moravian Empire, during Mediaeval colonization, and in the current extensive agricultural land use. Erosion processes recorded in the flood and aeolian sediments will be reconstructed using sedimentological, geophysical, mineralogical, and geochemical means and pollen analysis, supplemented by (14)C, dendrochronological, and OSL dating. The results will be compared with the historical records on the land use and historical-climatologic information on extreme windstorms and flood events. The targeted multidisciplinary study of that natural archive completed by historical data will permit reconstruction of the climate evolution in Central Europe in the last millennium.

Palaeoenvironmental record in the Late Palaeozoic continental basins of the Bohemian Massif (KJB307020601).

2006 – 2008

Coordinating recipient: Richard Lojka (Czech Geological Survey), recipient: Anna Píšková (Institute of Inorganic Chemistry AS CR, v.v.i.)

The objective of the project is to characterize the climatic changes during the Late Palaeozoic in a continuous sedimentary record of the Bohemian Massif. The main aim of this project is to restore a continuous paleo-climatic proxy record in selected sedimentary profiles based on quantitative analysis of clay mineral assemblages, Fe-bearing minerals, oxygen isotope analysis of lacustrine and pedogenic carbonates, and geochemistry of organic matter. Course of Permian climate aridization, clay mineral diagenesis and its correlation with thermal maturity of organic mater will be chracterized in detail. The results will be used in comparative models of thermal history of the Late Palaeozoic continental basins and its implications to early post-orogenic history of the Bohemian Massif.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *